Vespa_Crop

Flere ønsker sikkerhedsnet

Flere lønmodtagere og dimittender melder sig ind i MA. Trenden er klar: Nu vil man ha’ et fintmasket sikkerhedsnet på jobmarkedet.
Af: Sussie Munk


Set i lyset af den nuværende finanskrise er der god logik i den tendens, der i øjeblikket observeres hos Magistrenes Arbejdsløshedskasse (MA) – nemlig at antallet af nye medlemmer vokser støt. -Vi har en pæn medlemsfremgang både hvad angår lønmodtagere og dimittender, og det er en god idé at sikre sig, for vi oplever stigende ledighedstal over hele linjen. Medlemstilgangen er i løbet af det seneste halvår steget 29,3 % mere for lønmodtagere, når vi sammenligner med samme tidsrum i 2008 oplyser konsulent Karin Rose Kolding fra Magistrenes Arbejdsløshedskasses afdeling for Strategi og udvikling. Hun understreger, at den stigende ledighed blandt medlemmerne ikke er alarmerende, men alligevel alvorlig nok til, at man skal sikre sig, så godt man kan.

Dimittender, der melder sig ind i MA, er sikrede mod arbejdsløshed med det samme. For lønmodtagere er reglerne anderledes – man skal ha været medlem i et år, for at få udbetalt dagpenge. Så det er bare med at fatte indmeldingsblanket og blyant, hvis man er lønmodtager i en vaklende jobsituation eller i en udsat branche. -Vores opmærksomhed er generelt skærpet pga. finanskrisen. Vores konsulenter er selv veluddannede og dermed godt klædt på til at matche vores medlemmer med rådgivning og sparring.

Hvis man er ledig for første gang i mange år, er der god grund til at give både ansøgningsstil og cv et grundigt brush up. Ikke noget med at sende den samme ansøgning, som man fik job på for 10 år siden. Der er nemlig løbet meget vand i åen siden, også rent ansøgningsmæssigt. -En klassisk fejl ved ansøgninger er, at man glemmer, hvem det egentlig er, man skriver til, så ansøgningen ikke peger udad mod jobbet men indad mod en selv i stedet for. Det er vigtigt, at der er en rød tråd i ansøgning og cv, der modsvarer jobbet. Man skal glemme alt om standardansøgninger og -cv’er. Begge dele skal skræddersys, hver gang man søger. Man kan også sagtens give ansøgningen lidt mere kant – akademikere er meget pæne mennesker – for pæne nogle gange, mener Karin Rose Kolding og råder til lidt frækhed, så ansøgningen adskiller sig fra den grå masse.